بسیاری از ما دارایی های دیجیتالی داریم که نسبت به آنها بسیار بی توجه هستیم و فقط زمانی که آن ها را از دست می دهیم به اهمیت آنها پی میبریم. داده هایی که می توانند از گذشته و خاطراتمان تلخ وشیرینمان تا وضعیت اقتصادی امروز و آینده مان را پوشش دهند
داده می تواند شامل عکس ها و تصاویر تکرار نشدنی و غیر قابل جبران یا اطلاعات کیف پول دیجیتال و یا حتی هویت ما در فضای مجازی باشد. هر یک از اینها در صورت دزدیده شدن و یا مورد شنود قرار گرفتنشان می توانند آسیب های جبران ناپذیری را به ما وارد کنند. هکرها می توانند اطلاعات ما را به سرقت ببرند و در دارک وب به فروش برسانند.
هکرها امروزه برای تخلیه انرژی و هیجان هک نمی کنند بلکه میلیون ها دلار از این راه کسب درآمد می‌کنند. پس به این دلیل که یک تجارت بالقوه در پس هک های امروزی وجود دارد لازم است که بدانید هیچ رحم و ترحمی در این زمینه وجود ندارد و باید به مقابله برخیزیم.
در ادامه مواردی که می توانند به عنوان یک کاربر خانگی نه سازمانی به مقابله با هکرها بپردازیم را بررسی و مرور می کنیم.
 
۱- آنتی ویروس:
نرم افزارهای آنتی ویروس محافظ های ۳۶۰ درجه ای هستند که تا حد بسیار بالایی از شما در مقابل حملات سایبری محافظت می کنند. امکانات آنتی ویروس ها دیگر تنها به شناسایی و حذف بدافزارها محدود نمی شود و قابلیت های بسیار بیشتری مانند فایروال، بکاپ، کنترل و مدیریت برنامه ها و آسیب پذیری ها و… را شامل می شوند.
بسیاری از کاربران نیز مدام تلاش می کنند تا بجای خرید لایسنس آنتی ویروس های اورجینال اقدام به نصب نمونه های قفل شکسته آن ها کنند، که این کار بسیار غیر امنیتی و خطرناک است و به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر تمایل دارید یک محصول کامل و قدرتمند جهت حفاظت از سیستم خود داشته باشید بهتر است از آنتی ویروس های اورجینال و اصلی استفاده کنید و کمی برای امنیت سیستم خود هزینه کنید در غیر اینصورت بهتر است به جای نصب آنتی ویروس های قفل شکسته از یک ویروس کش رایگان استفاده کنید.
آنتی ویروس‌های رایگان، توسط شرکت تولید کننده کاملا به صورت رایگان ارائه شده است و هیچ نگرانی امنیتی در آنها نیست.
همچنین جهت مقایسه آنتی ویروس‌ها بهتر است نتایج لابراتورهای AV-Test و AV-Comparatives را بررسی فرمایید.
 
۲- استفاده از DNS امن:
هکرها از تکنیک‌های مختلفی جهت پایداری حضور خود در سیستم‌های هک شده و افزایش سطح حمله خود تا سر حد ممکن استفاده می‌کنند. یکی از این تکنیک‌ها استفاده از سرورهای C&C می باشد. این سرورها جهت اجرای حمله اصلی پس از تحت کنترل درآوردن تعداد زیادی قربانی استفاده می‌شود. پس در واقع تا پیش از حمله اصلی این سرورها بی خطر هستندباتوجه به توضیحات ذکر شده، سرورهای C&C جهت جلوگیری از بلاک شدن یک آی پی مشخص و از دست دادن کنترل خود بر قربانیان از آدرس‌های DNS استفاده می‌کنند. اکنون اگراین آدرس‌های مخرب پیش از شروع حملات اصلی بلاک شوند می‌توانند در جلوگیری از وقوع حمله سایبری کمک شایانی کند.
سرویس های DNS امن مانند Quad9 با آی پی آدرس ۹٫۹٫۹٫۹ و یا سرویس DNS امن کلود فلیر با آی پی آدرس ۱٫۱٫۱٫۱ می‌توانند جایگزین مناسب DNS سرورهای معمول مانند ۴٫۲٫۲٫۴ و ۸٫۸٫۸٫۸ شوند.
۳- مدیریت وصله‌ها:
اشکالات برنامه نویسی می‌توانند منجر به ایجاد حفره‌های امنیتی شوند که هکرها بتوانند با سوء استفاده از آنها به سیستم‌ها نفوذ کنند، جاسوسی کنند، اطلاعات را تخریب و رمزنگاری کنند، اطلاعات اعتبار سنجی را به سرقت ببرند وبه گفته گارتنر بیش از ۸۰% از حملات سایبری با نصب وصله‌های بروزرسانی سیستم عامل و نرم افزارهای جانبی قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال باج افزار واناکرای زمانی که فعال شد و بزرگترین حمله باج افزاری دنیا را رقم زد تنها کسانی آلوده شدند که به روز رسانی چند ماه پیش مایکروسافت را دریافت و نصب نکرده بودند.
4- پسورد دو فاکتوره:
پسورد دو فاکتوره قابلیتی است که خوب است در هرجایی از آن استفاده کنید. تقریبا همه‌ی شبکه‌های اجتماعی، سرویس‌های ایمیل و… از آن پشتیبانی می‌کنند. شیوه کار آن نیز به این صورت است که ابتدا طبق روال معمول به اکانت خود وارد شوید، پس از آنکه پسورد را به صورت صحیح وارد کردید یک پسورد دوم نیز برای شما پیامک یا ایمیل می‌شود و یا از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند Google Authenticator تولید شود. پس از وارد کردن صحیح آن می‌توانید به اکانت خود وارد شوید. در این حالت حتی اگر پسورد شما شکسته شده باشد باز ورود به اکانت شما غیر ممکن است.یکی از مواردی نیز که بسیار توصیه می‌شود که از آن استفاده کنید در اکانت سرویس‌های مدیریت پسورد مانند Lastpass میباشد.
5- سیستم عامل:
سیستم عامل در مبحث امنیت بسیار هائز اهمیت است. اختلاف نظرات در برتری سیستم عامل‌ها به شدت زیاد است و افراد مختلف نظرات مختلفی دارند. نمی‌توان به قطع گفت که کدام سیستم عامل برترین است ولی با توجه به بررسی هایی که ذکر و توضیح آنها در حوصله این مقاله نمی‌گنجد، لینوکس، مک و ویندوز به ترتیب در لیست امن ترین سیستم عامل‌ها قرار می‌گیرند. در سیستم عامل‌های موبایل نیز با وجود اینکه هسته اندروید از لینوکس است ولی سیستم عامل‌های iOS اپل و ویندوز فون مایکروسافت نسبت به اندروید گوگل بسیار امن تر می باشند.